شاید همه ما در بازه ای از زندگی به دلیل مشغله های شغلی، درسی یا هر دلیل دیگری دچار اختلالات خواب شویم. از آنجایی که دانستن نشانه های  کم خوابی می تواند تاثیر بسزایی در رفع کم خوابی و از بین بردن این علائم شود ما در اینجا ۹ مورد از نشانه های کم خوابی را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. مجبور به مبارزه با چین و چروک های صورتتان شده اید

اگر به قدر کافی نخوابید، پوستتان این کم خوابی را نشان خواهد داد. برخی از تحقیقات نشان داده اند که کم خوابی ارتباط مستقیمی با آکنه و نحوه کنترل مثبت هورمون ها توسط خواب یافته اند. کم خوابی به سیستم ایمنی شما نیز آسیب می زند.

۲. چشمانتان خوب به نظر نمی رسند

قرمزی و پف چشم و سیاهی زیر آن نشانه های نداشتن خواب کافی هستند. همه اینها به دلیل کنترل نشدن هورمون هایی که در سطوح عمیق خواب کنترل می شوند می باشد.

۳. اضافه وزن پیدا کرده اید

وقتی در شب به قدر کافی بخوابید بدن شما هورمون هایی که احساس گرسنگی ایجاد می کنند را کنترل می کند. بدون آنها شما بیشتر احساس نیاز به خوردن خوراکی هایی که در واقع بدنتان به آنها احتیاجی ندارد خواهید داشت و در نتیجه اضافه وزن پیدا خواهید کرد.

۴. تمایل زیادی به فست فود دارید

بعد از شبی بی خوابی کشیدن تمایل بیشتری به انتخاب چیزبرگر و سیب زمینی سرخ شده برای نهار خواهد داشت. این امر می تواند به این دلیل باشد که مغزی که خسته و بیخواب است به درستی نمی تواند مقایسه، آنالیز و تصمیم گیری کند.

۵. نسبت به قبل بیشتر کافئین مصرف می کنید

این اصلا جای تعجب ندارد. اگر دو فنجان قهوه همیشگی برای شما کافی نیست و میل بیشتری به مصرف کافئین دارید نشان دهنده این است که مانند همیشه استراحت نکرده اید. کافئین ممکن است در ابتدا پاسخی مناسب برای کم خوابی شما باشد اما به سرعت خودشان به بخشی از مشکل تبدیل خواهند شد. باید به خاطر داشته باشید که در کوتاه مدت کافئین شما را سرحال می کند اما در درازمدت باعث بی خوابی و اضطراب می شود.

۶.  زودتر از قبل عصبانی می شوید

تحریک پذیر بودن نشانه بارزی از کم خوابی است. طبق مطالعه ای که خواب افراد را به چهار و نیم ساعت محدود کرد اثبات شده است که این افراد پراسترس تر، عصبانی تر و از لحاظ روحی خسته تر از سایرین هستند. آنها وقتی به برنامه نرمال خوابشان بر می گردند احساس بهتری خواهند داشت.

۷. احساس افسردگی می کنید

افسردگی و کم خوابی به طور مستقیم به هم مرتبط اند. حتی بدتر از این، آنها رابطه ای متناوب دارند. افسردگی به کم خوابی و کم خوابی منجر به افسردگی می شود.

۸. تمرکزتان کاهش یافته است

اگر همیشه در حالت عادی هشت ساعت می خوابید، از دست دادن تنها دو ساعت خواب در طول شب می تواند تمرکز و حافظه شما را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، مهارتتان در کار یا حتی بدتر از آن، پشت فرمان ماشینتان نیز تا یک سوم مواقع عادی افت خواهد کرد.

۹. صبح ها برایتان همراه با احساسات بدی هستند

بیدار شدن همراه با گلودرد، سردرد، خشکی دهان می توانند نشانه هایی از کم خوابی شما باشد. اگر این علائم را دارید مساله را با دکترتان در میان بگذارید تا شما را با راه های متفاوت درمان این مشکل راهنمایی کند.

اگر هر یک از این ۹ نشانه را در خود می بینید بهتر است به فکر تنظیم خواب خود باشید و برای داشتن ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب مانند سایر کارها و مشغله هایتان اهمیت قائل شوید. سعی کنید هر شب در ساعتی مشخصی به خواب رفته و صبح ها نیز در ساعتی مشخص از خواب بیدار شوید. اتاقتان را خنک، آرام و تاریک نگه دارید. به طور منظم ورزش کنید تا خوابی عمیق تر داشته باشید. همه اینها به داشتن عملکرد بهتر مغز و بدنتان کمک خواهند کرد.

 

منبع: charechi.com

بازدید کلی 6 , بازدید امروز 1
ببینید / آموزش آداب غذاخوردن به کودکان
طرز تهیه سوپ سبزیجات چربی سوز

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *