آداب و رسوم ازدواج در هر کشوری متفاوت است و از سنتهای آن کشور محسوب می شود . اما ازدواج در روسیه ریشه در تاریخ این کشور دارد که مردم این کشور به این اداب و رسوم افتخار می کنند .

در حال حاضر اگر چه مردم روسیه هنوز در کلیسا ازدواج می کنند اما مراسم رسمی ازدواج بصورت رسمی در کلیسا انجام نمی شود . برای ازدواج باید زوجین با تعیین وقت قبلی در دفترخانه رسمی حاضر شوند و تمام کارهای مربوط به ثبت ازدواج در آنجا انجام شود.

پرداخت شیربها

این بخش از مراسم جنبه فانتزی و شاد مراسم را در بردارد، وقتی داماد وارد خانه عروس خانم می شود باید مبلغی را به عنوان شیر بها که اغلب پول یا طلااست به پدر و مادر عروس بدهد ،در این موقع خانواده عروس زنی را که با دقت با شال و روسری پوشانده و به عنوان عروس بیرون از خانه می فرستند البته این فرد باید شبیه به عروس باشد ولی خود او نیست. داماد و خانواده اش آنقدر پول بیشتری هدیه می دهند تا عروس اصلی از خانه بیرون بیاید .

مراسم سنتی

بعد از آن عروس و داماد به صورت سنتی در کلیسا حاضر می شوند این مراسم که از دو قسمت به ترتیب مراسم نامزدی و مراسم تاج گذاری تشکیل شده است که از صبح شروع می شود .

در مراسم نامزدی ، عروس و داماد در ورودی کلیسا می ایستند و کشیش دعا برایشان می خواند و شمعی را به آنها می دهند که با آن شمع ها وارد کلیسا می شوند و پس آنکه اسقف برای آنها دعا خواند حلقه های نامزدی را برای مدتی به دست راست عروس و داماد می نشیند.

در مراسم تاج گذاری، در کلیسای ارتدوکس ، کشیش زوج جوان را به مرکز کلیسا جایی که با دسته ای از گل های رز رنگارنگ پر شده است هدایت می کند و سپس در آنجا عروس و داماد برای زندگی مشترکشان دعا می خوانند و بعد با قرار دادن تاج بر سر عروس و داماد و خوانند انجیل و کتاب دعا از جام شراب مشترک که بین آنها می گردد می نوشند.

در روسیه مرسوم است که زوج‌های جوان بعد از انجام مراسم رسمی به‌همراه بعضی از اقوام و دوستان نزدیک‌شان به اماکن تاریخی می‌روند و عکس یادگاری می‌گیرند . درمسکو بیشتر این توقف‌ها در «میدان سرخ» و «مقبره سربازان گمنام» انجام می‌گیرد.

مراسم تالار

پس از مراسم سنتی ، در یکی از تالارها عروس و داماد باید جشنی را برگزار کنند،در این مراسم زوج جوان توسط خانواده شان با نان و نمک به تالار وارد می شوند . این نان که کاراوای نامیده می شود نان تزیین شده سنتی روسی است. عروس و داماد تکه ای از نان را با دهان شان می گیرند و لقمه هر کسی که بزرگتر بود رئیس خانواده میشود.

گفتنی است که نان کاراوای بسیار زیبا تزئین میشود. برگ در نان – به معنای فرزندان اینده، خوشه ی گندم – سعادت و رفاه، دو حلقه در هم آمیخته – وفاداری و عشق ابدی است.

پس از این برنامه ، حلقه ها از دست راست به دست چپ رفته و زوج جوان دیگر زن و شوهر نامیده می شوند.

در این موقع دو لیوان بلورین توسط والدین به عروس و داماد داده میشود تا به هم زده و بشکنند، هر چه تکه های شکسته لیوان بیشتر باشد تعداد سال خوشبختی آنها نیز بیشتر خواهد بود.از دیگر کارهایی که در تالار اتفاق می افتد رها کردن بادکنک و پرواز دو کبوتر به نشانه ارتباط عشق توسط عروس و داماد است.

در حقیقت کبوتر سفید نماد ازادی، صلح و خوشبختی است. آزاد نمودن دو کبوتر سفید پس از عقد پیمان ازدواج، نشانه خداحافظی با خانه اجدادی و همچنین آغاز یک زندگی جدید می باشد.

همچنین گذاشتن گل در جیب داماد و پرت کردن گل عروس مراسم دیگری است که انجام می شود . عروس به نشان اظهارعشق به داماد گل را در جیب وی قرار می دهد و همچنین دسته گل خود را در جمعیت دختران که هنوز ازدواج نکرده پرتاب می کند و کسی که موفق به گرفتن دسته گل عروس شد به این معنی است که او در آینده نزدیک ازدواج می کند.صدا نمودن کلمه تلخ (گورکا)

میهمانان در عروسی برای بوسیدن روس و داماد یک صدا کلمه گورکا را تکرار می کنند .همچنین عروس در یک سینی که در آن لیوانهای پر از ودکا ( مشروب روسی ) قرار دارد میان میهمان می رود و میهمانان با قرار دادن تفحه در آن ودکارا نوشیده کلمه گورکا را به معنای تلخ و اینکه این مشروب است نه آب به زبان می آوردند .

ورود به خانه با درآغوش گرفتن عروس

این رسم ازدواج اسلاوی بسیار قدیمی است. اسلاوی ها به این باور بودند که اگر عروس را در زمان داخل شدن به خانه، همسرش در آغوش بگیرد، پاهای عروس زمین را لمس نکند، شیطان فریب میخورد و عروس نظر نمی شود.

بازدید کلی 39 , بازدید امروز 1
باتری های یخی منبع تازه انرژی
شاسی بلند دوج خودش به پلیس زنگ می زند

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *