برای بسیاری از کارشناسان ودست اندرکاران صنعت سینما این سئوال وجود دارد که چرا بسیاری از هنرپیشگان سفید پوست که به جای هنرپیشگان رنگین پوست ایفای نقش می کنند شانس بیشتری در گرفتن جایزه اسکار نسبت به رنگین پوستان دارند .

این گروه می گویند عدم توجه به موضوع دادن نقش های که می شد به رنگین پوستان داده شود ولی به اصرار به سفید پوستان سپرده شده است می تواند از اعتبار اسکار بکاهد.

به گزارش هافینگتن پست، آکادمی اسکار سالیان زیادی را با سختی پشت سر گذاشته تا به اعتبار فعلی خود برسد اما در خلال ۹۰ سالی که از عمرش می گذرد نه تنها در درک داستان هنرپیشه های مرد و زن رنگین پوست اشتباه داشته بلکه در اهدا جایزه به سفیدپوستان نیز برای بازی در این نقش ها اصرار داشته است.

همچنین هالیوود نیز همیشه در دادن نقش های اصلی به سفید پوستان اصرار داشته به گونه ای که می توان آن را whitewash تلقی کرد.

در ادامه ۱۱ نفری که بجای رنگین پوستان بازی کردند و انتخاب شده اند را معرفی خواهیم کرده .

جنیفر کانلی برای فیلم ذهن زیبا

کانلی در نقش آلیشیا همسر ریاضیدان نابغه در ۲۰۰۱ برای فیلم ذهن زیبا جایزه نقش مکمل زن را گرفت در حالی که در اصل آلیشیا باید السالوادوری می بود اما در آخر این نقش را به کانلی که هیچ ریشه آمریکای لاتین نداشت داده شد.

ویلیام هارت برای فیلم بوسیدن زن عنکبوتی

هارت در این فیلم در نقش یک زندانی گرفتار در آمریکای جنوبی بازی کرد. فیلمی که از روی رمان آرژانتینی با همین نام ساخته شده بود هارت در ۱۹۸۵ اسکار بهترین بازیگر مرد را بدست آورد در صورتی که هیچ سنخیتی با قهرمان اصلی داستان در او وجود نداشت.

لیندا هانت برای فیلم سال زندگی خطرناک

این هنرپیشه زن در ۱۹۸۳ جایزه بهترین بازیگر مکمل زن را دریافت کرد، او که در اصل امریکایی بود در این فیلم نقش عکاس مردآسیای شرق که در جاکارتای اندونزی ساکن بود را بازی کرد. این نخستین بار در تاریخ اسکار بود که بازیگری برای بازی در نقش شخصیتی با جنس مخالف این جایزه را دریافت می‌کرد.

لورنس اولیور برای فیلم اوتللو

اولیور در سال ۱۹۶۵ برای نقش خود در فیلم اوتللو نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد شد این ستاره انگلیسی اغلب برای سیاه پوست شدن کاندید هالیود بوده است.

جورج چاکریس برای فیلم داستان نیمه غربی

این هنرپیشه امریکایی- یونانی برای بازی در نقش لیدر پورتوریکویی برای شکار کوسه ها در فیلم داستان نیمه غربی جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد که برای گریم سیاه و لاتینی او کار فراوانی صورت گرفته بود.

هوگ گیریفیس برای فیلم بن هور

گیریفیس انگلیسی در نقش یک شیخ عرب به نام شیخ ادریم که مالک اسبان در جده بود با چهره گریم رنگیش بازی کرد و جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد را دریافت کرد.

اسپنسر تریسی برای فیلم پیرمرد ودریا

ین هنرپیشه امریکایی در رمان ارنست همینگوی پیر مرد یک ماهیگیر کوبایی است اما در ۱۹۵۸، تریسی که اصلاً ریشه لاتین هم ندارد این نقش را بازی کرد و جایزه اش را گرفت.

یول برینر برای فیلم پادشاه و من

برینر که روس است در نقش یک پادشاه سیام ، تایلند کنونی، در ۱۹۵۶ در فیلم موزیکال پادشاه و من بازی کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش مرد را دریافت کرد.

مارلون براندو برای فیلم زنده باد زاپاتا

هالیود در ۱۹۵۲ داستان انقلاب مکزیک را با فیلم زنده باد زاپاتا به روی صحنه آورد براندوامریکایی که ریشه لاتین نداشت به عنوان یک مکزیکی بازی کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش مرد را دریافت کرد.

لوئیس رینر برای فیلم زمین خوب

رینر آلمانی در ۱۹۷۳ این فیلم از روی رمانی به همین نام ساخته شد که داستان خانواده یک کشاورز چینی است رینر در این فیلم در نقش زن خانواده با گریم زرد خود بازی کرد و جایزه بهترین بازیگر نقش زن را دریافت کرد.

گالی سوندرگارد برای فیلم انا و پادشاه سیام

گالی هنرپیشه امریکایی که در نقش خانم تیانگ ، بانوی اول امپراطور سیام نقش بازی کرد اما او هیچ شباهت و آشنایی با شرق آسیا نداشت ولی نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

بازدید کلی 22 , بازدید امروز 1
10سوپراستار که هرگز اسکار نگرفته اند
اپرا وینفری از اضافه وزنش راضی است

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *