از وقتی که دوربین های با کیفیت موبایل ها عرضه شد که امکانات بیشتر و بهتری نسبت به گوشی های قدیمی داشتند و می شد بیشتر از یک پرتره ساده را با آن ها ثبت کرد خیلی از ما فکر کردیم حالا با داشتن دوربین ۱۳ مگاپیکسلی گوشی می توانیم در سفر و موقعیت های جالب، عکس های تماشایی بگیریم و یک خاطره را ثبت کنیم اما در عمل این اتفاق نمی افتد چون برای گرفتن عکس خوب، فقط دوربین خوب کافی نیست و نیاز به زاویه دید خوب، اطلاعات خوب، تکنیک خوب عکاسی و خیلی چیزهای دیگر است. در این مطلب سعی کرده ایم راهکارهای ساده ای به شما بیاموزیم تا بتوانید با استفاده از دوربین تلفن همراه تان عکس های خوب بگیرید و از امکانات و کیفیت دوربین تان استفاده بهتری داشته باشید.

ترفند ۱ : استفاده از قانون یک سوم
در توضیح این قانون باید اظهار کنیم که به منظور حفظ ترکیب  بندی صحیح در ثبت عکس، باید صحنه ی مورد نظر را در ذهن خود به ۹ بخش مستطیلی کاملا مساوی تقسیم  بندی کنید و سپس سوژه های مورد نظر را در نقاط تقاطع خطوط تصور شده قرار دهید. با نرم  افزارهای دوربین سیستم عامل اندروید و iOS، نیازی به تجسم این خطوط در ذهن نیست. در سیستم عامل اندروید، بر روی دکمه ی menu ضربه زده و Settings را انتخاب کنید. سپس Show grid in viewfinder را برای نمایش خطوط متقاطع در منظره یاب، برگزینید.
در iOS هم به بخش Photos & Camera موجود در منوی اصلی نرم افزار Settings رفته و بر روی دکمه ی لغزنده ی Grid ضربه بزنید تا در حالت On قرار بگیرد.

ترفند ۲ : استفاده از یک تکیه گاه ثابت
برای گرفتن بسیاری از عکس ها با استفاده از گوشی های هوشمند، به ویژه در موقعیت های کم نور که گوشی در تلاش برای دریافت نور بیش تر از محیط است، ثابت نگه داشتن گوشی امری ضروری است که باید به آن توجه کنید. اگر خواستار نتایج عالی در ثبت عکس ها هستید، می توانید از سه  پایه  های مخصوص عکاسی استفاده کنید و در صورت در دسترس نبودن این سه پایه ها می توانید از اشیای اطراف خود نیز استفاده کنید. اگر مایل به خریداری سه  پایه  های مخصوص به عکاسی نیستید، می توانید از دیوار، میز و یا طاقچه  های دیوار برای ثابت نگه داشتن گوشی خود استفاده کنید. زمان سنج خودکار موجود در نرم افزار دوربین سیستم عامل های اندروید و iOS، می تواند در این زمینه کمک حال شما باشد به طوری که شما می توانید از گوشی روی اشیای ثابت دور شده و عکس خودتان را به طور خودکار بگیرید.

ترفند ۳ : استفاده از تغییر نقطه ی تمرکز (فوکوس)
جدا از دستگاه اندرویدی یا آیفون مورد استفاده، می توانید با ضربه زدن بر روی نقطه ای از صفحه نمایش گوشی های هوشمند، قبل از گرفتن عکس نقطه  تمرکز را در صحنه ی مورد نظر تغییر دهید. انجام این کار برای مطابقت با نقطه ی تمرکز انتخاب شده، موجب تغییر سطح نوردهی می شود. در واقع این روش می تواند به عنوان راهکاری دستی برای روشن تر کردن یک محیط تاریک یا کاهش روشنایی محیط هم مورد استفاده قرار گیرد.
کاربران آیفون می توانند با ضربه زدن و نگه داشتن انگشت بر روی نمایشگر، نقطه ی تمرکز و سطح روشنایی را قفل کنند تا حتی هنگام جابه جایی دوربین، تنظیمات اعمال شده ثابت باقی بمانند. همچنین می توانید با لمس چند ثانیه  ای و کشیدن انگشت به طرف بالا یا پایین بر روی نمایشگر، سطح نوردهی را در گوشی خود تغییر دهید. هنگام انجام این کار، آیکون خورشید شکل کوچکی تغییرات در حال اعمال را نشان می دهد.

ترفند ۴ : استفاده از دکمه ی شاتر
در این مطلب صحبت از ثابت نگه داشتن گوشی هوشمند به منظور ثبت بهتر تصاویر شد. تلاش برای نگه داشتن گوشی و همزمان ضربه بر روی دکمه ی نرم افزاری شاتر موجود در نمایشگر، همیشه کار آسانی نیست. این کار در برخی شرایط باعث لرزش دست در لحظه  حساس عکاسی با گوشی موبایل خواهد شد.
به جای آن می توانید از هر یک از دکمه های فیزیکی تغییر حجم صدا (افزایش یا کاهش دهنده) برای گرفتن عکس خود استفاده کنید. این ترفند در گوشی های آیفون، نکسوس و بیش تر گوشی های دیگر اندرویدی قابل استفاده بوده و تحت عنوان Volume button function یا نام های مشابه دیگر در دسترس است. این روش در برخی از موقعیت ها می تواند انتخاب مناسبی باشد.

ترفند ۵ : اعمال حالت خودکارHDR
درحال حاضر آخرین نسخه از نرم افزار دوربین موجود در هر دو سیستم عامل iOS و اندروید، دارای حالت خودکار HDR هستند. این قابلیت به منظور مطابقت بیش تر با محیط واقعی، فیلتری با دامنه ی رنگی بالا (High Dynamic Range) را به تصویر اعمال می کند. دکمه ی مربوط به قابلیت یاد شده، تحت عنوان HDR در سمت چپ نرم افزار دوربین هردو سیستم عامل یاد شده، قرار دارد.
دامنه  رنگی بالا حداقل در عکاسی با گوشی هوشمند، روشن ترین و تاریک ترین بخش های موجود در تصویر را در سطح متعادلی نگه می دارد تا جزئیات بیشتری از تصویر قابل مشاهده باشد. به عنوان مثال، هنگام ثبت تصویر از محو شدن مناظر تاریک موجود در زیر آسمان درخشان جلوگیری می کند. این کار نیازمند نوردهی نسبتا طولانی به حسگر دوربین بوده و در این حالت دوربین باید کاملا بدون حرکت باشد.

ترفند ۶ : استفاده ی بیش تر از روشنایی طبیعی یا مصنوعی
برای داشتن تصاویری عالی در عکاسی، سوژه  مورد نظر باید در محیط نوری مناسبی قرار داشته باشد بنابراین بهتر است از منابع نوری در دسترس مانند پرتوهای نور خورشید یا لامپ های نئونی آگاهی داشته باشید. رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد اما باید از مشخص بودن کامل سوژه ی عکاسی در تصویر اطمینان حاصل کنید. برای بهره مندی از چنین حالتی، می توانید موقعیت قرارگیری سوژه ی عکاسی را جابه جا کنید، زاویه ی عکاسی از نزدیک (Close Up) را تغییر دهید، به محیط  های دارای سایه توجه کنید یا حتی برای ثبت عکس مورد نظر، منتظر روز بعد بمانید. از قرارگیری منابع پرنور در پشت سر سوژه  عکاسی جلوگیری کنید؛ مگر این که مایل به ثبت تصویر نیمرخ تاریک اشخاص باشید.

ترفند ۷ : استفاده از حالت عکاسی متوالی
نرم افزار دوربین موجود در سیستم عامل های iOS اپل و اندروید گوگل دارای حالت عکاسی متوالی (burst mode) داخلی هستند که برای ثبت بهتر تصاویر، می توانید از آن ها بهره مند شوید. اگر برای گرفتن بهترین عکس در یک لحظه به خودتان اعتماد ندارید، می توانید چندین عکس را در یک مرتبه ثبت کنید و سپس یکی از آن  ها را به عنوان برترین عکس انتخاب کنید.
برای گرفتن تصاویر متوالی در iOS یا اندروید، به سادگی دکمه ی شاتر را فشار داده و تا زمانی که مایل هستید آن را نگه دارید. با افزایش مدت زمان فشردن دکمه ی شاتر، تعداد تصاویر متوالی بیش تری ثبت خواهد شد. در برخی از گوشی های اندروید، می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات دوربین و فعال یا غیرفعال کردن حالت کمک رسانی هوشمند (smart)، بهترین تصویر ثبت شده در حالت متوالی را انتخاب کنید.

ترفند ۸ : تمیز کردن لنز دوربین
در این مطلب قصد داریم به برخی از جنبه های کاربردی تر و فراموش نشدنی عکاسی با دوربین گوشی هوشمند بپردازیم. برای مثال، وجود هر نوع لکه بر روی لنز دوربین در عکس ثبت شده تاثیر منفی می گذارد؛ بنابراین بهتر است که همیشه قبل از شروع عکاسی، نگاهی به لنز دوربین انداخته و آن را تمیز کنید. برای این کار نیازی به تهیه  وسایل خاصی نبوده می توانید با کمک یک پارچه بدون پرز لنز گوشی خود را تمیز کنید. همچنین در برخی شرایط می توانید از پارچه های پنبه  ای دارای خاصیت جذب بالا که با آب مقطر مرطوب شده برای تمیز کردن لکه های کثیف لنز استفاده کنید.

 

منبع: charechi.com

بازدید کلی 17 , بازدید امروز 1
چگونه فضای اشغال شده توسط تلگرام را از گوشی پاک کنیم؟
طارمی کفش طلای خود را به دایی تحویل داد

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *