سرعت و عملکرد خوب در سوخت و ساز بدن به خصوص برای افرادی که اضافه وزن دارند و می خواهند وزنشان را پایین بیاورند، بسیار مهم است و این درحالی است که اشتباهات بسیاری موجب کاهش سرعت متابولیسم می شود.

ما در ادامه به ۶ اشتباهی که روند سوخت و ساز شما را مختل می کنند، اشاره می کنیم.

۱- جذب پایین کالری

خوردن غذا و در نتیجه کالری کم کاهش شدیدی را در سوخت و ساز بدنتان ایجاد می کند و با وجود اینکه کاهش کالری به کاهش وزن کمک می کند اما گاهی اوقات این روش برعکس عمل می کند.زمانی که کالری کمتری به بدن شما برسد بدن احساس می کند که غذای کمتری به آن می رسد و در نتیجه به آرامی این کالری های را می سوزاند.اگر می خواهید وزنتان را کمتر کنید نباید مقدار زیادی کالری را در مدت طولانی حذف کنید بلکه باید به مرور و برای یک مدت زمان مشخص این کار انجام شود.


۲- کاهش پروتئین بدن

جذب کافی پروتئین در داشتن وزنی سالم بسیار موثر است.مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد پروتئین، علاوه بر احساس سیری که به وجود می آورد ،پس از هضم غذا، میزان سوخت و ساز بدنتان را هم بیشتر می کند.تاثیری که پروتئین در سوخت و ساز بدن دارد به مراتب بیشتر از چربی ها و کربوهیدرات است.پروتئین، سرعت سوخت و ساز بدن را تا ۳۰ درصد افزایش می دهد در حالیکه این آمار برای چربی ها و کربوهیدرات به ترتیب، ۳ و ۱۰-۵ درصد است.

۳- سبک زندگی بی تحرک

ورزش نکردن و نداشتن حرکت لازم عملکرد متابولیسم را به شدت پایین می آورد.اغلب ما در زندگی و مشاغلی هستیم که عمدتا باید بنشینیم و همین موضوع بر سلامت عمومی و سوخت و ساز بدنمان تاثیر می گذارد.با این حال ورزش کردن، فعالیت فیزیکی، کارهای خانه مثل جارو زدن و …می تواند به شدت سوخت و ساز را افزایش دهد.

۴- نداشتن خواب کافی

خواب کافی تاثیر زیادی بر روی سلامت کلی بدنمان دارد و زمانی که دچار کمبود خواب باشید در معرض بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت، افسردگی و بیماری های قلبی قرار می گیرید.مطالعات بسیاری نشان داده که کمبود خواب موجب کاهش سوخت و ساز بدن و در نتیجه اضافه وزن می شود.

۵- نوشیدنی های شیرین

بدترین نوشیدنی ها برای سلامت ما، آن هایی هستند که با شکر زیاد شیرین شده اند مثل نوشابه های گازدار.مصرف زیاد این نوشیدنی ها شما را مستعد بیماری های زیادی از جمله دیابت ، چاقی و مقاومت به انسولین می کند.این نوشیدنی ها نه تنها موجب افزایش چربی در شکم و کبد می شوند بلکه سوخت و ساز بدن را هم کند می سازند.

۶- نداشتن فعالیت های استقامتی

اگر شما بتوانید با وزنه ورزش کنید، سرعت سوخت و ساز بدنتان چندبرابر می شود چرا که ورزش های استقامتی موجب افزایش سوخت و ساز بدن در افراد سالم و یا حتی افرادی که بیماری های قلبی و اضافه وزن دارند می شود.این فعالیت ها همچنین چربی های اضافه را سوزانده و تنها عضلات را به شکلی زیبا حفظ می کند و اگر این حرکات را در جوانی انجام ندهید در میانسالی و زمانیکه اضافه وزن دارید با مشکل روبرو خواهید شد زیرا در این شرایط سوخت و ساز بدن کمتر می شود.

 

منبع: charechi.com

بازدید کلی 9 , بازدید امروز 1

تصاویر (برای مشاهده تصاویر در اندازه بزرگ، روی آن‌ها کلیک کنید)

اگر میخواهید یک پالتوی جدید بخرید، این مطلب را از دست ندهید
برای انجام عملیات بانکی امن با گوشی همراه باید این نکته ها را بدانید

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *