یکی از مهم ترین قسمت های بدن ما غده پروانه ای شکلی است که با وجود کوچک بودنش بسیار قدرمند است. این غده کوچک که پایین گردن ما قرار دارد هورمون هایی تولید می کند که فرآیندهای ضروری بدن، از ضربان قلب گرفته تا سوزاندن کالری و ایجاد خاطرات را تحت کنترل قرار می دهد. با وجود تمام این اهمیت ها بالغ بر شصت درصد افرادی که تیروئیدشان مشکل دارد خودشان از این مشکل بی خبرند. ما در اینجا ۹ مورد از نشانه هایی را که نشان دهنده مشکلات تیروئید هستند بیان می کنیم. اگر این نشانه ها را در خود می بینید حتما از پزشک خود بخواهید تا آزمایش های لازم برای بررسی سلامت این غده را برایتان انجام دهد. این علائم اینها هستند:

۱- دائما احساس خستگی و ضعف می کنید

۲- خارش پوست

۳- ناخن های شکننده

اگر ناگهان احساس می کنید که ناخن هایتان نسبت به قبل شکننده تر شده اند بهتر است از سلامت تیروئیدتان مطمئن شوید. خشکی پوست و شکنندگی ناخن ها از علائم کم بودن هورمون تیروئید است.

۴- دائما سردتان است

تیروئید کم کار درجه حرارت بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی کم تر از مقدار معمول به سلول های بدنتان هورمون تیروئید برسد باعث کم شدن سرعت فرآیندهای بدن می شود. سوخت و ساز کم به این معناست که بدن شما انرژی کمی می سوزاند. عکس این موضوع نیز برای تیروئید پرکار که افزایش میزان سوخت و ساز و در نتیجه تعرق دائم را در پی دارد نیز برقرار است.

۵- احساس افسردگی می کنید

اختلالات تیروئید می توانند تاثیر چشمگیری بر رفتار شما داشته باشند. پرکاری تیروئید باعث می شود احساس افسردگی کنید. اگر احساس افسردگی شما همیشگی و دائمی بوده و باعث ایجاد مشکلاتی در زندگیتان شده است حتما باید آزمایشات تیروئید را انجام داده و نتیجه را با پزشک خود در میان بگذارید.

۶- نمی توانید تمرکز کنید

مطالعات نشان می دهند که تیروئید کم کار می تواند تاثیر بسیاری بر سلامت روانی و عملکردهای عصبی داشته باشد. از نشانه های بارز اثرات آن نداشتن توانایی تمرکز، سردرگم بودن و از دست دادن حافظه کوتاه مدت می باشد.

۷- افزایش یا کاهش ناگهانی وزن

یکی از بارزترین نشانه های منظم کار نکردن غده تیروئید تغییر ناگهانی و شدید وزن است. تیروئید کم کار می تواند سوخت و ساز بدن شما را کاهش دهد. افزایش ناگهانی وزن نیز نشانه داشتن تیروئیدی پرکار است.

۸- خر و پف

بنا بر تحقیقات اختلالات تنفسی در طول خواب در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بسیار دیده می شود.

۹- داشتن اختلالات خواب

همانطور که گفته شد اختلالات تیروئید سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهند. تیروئیدی فوق فعال با مضطرب کردن شما و بالا بردن ضربان قلبتان زمانی که باید بخوابید، از راحت و آسوده خوابیدن شما جلوگیری کند.

 

منبع: charechi.com

بازدید کلی 8 , بازدید امروز 1
۱۷ مدل از جدیدترین کیف های دستی که تیپ شما را تغییر می دهند
طرز تهیه کوفته شوید باقلا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *