گاهی اوقات نیاز داریم تا الگوهای قدیمی و تاریخ گذشته مالی را کنار بگذاریم و با اجرای چارچوب های جدید، درآمد و مخارج مان با هم هماهنگ کنیم.

اینکه چقدر مصرف کنیم، چقدر درآمد پاسخگوی نیازهایمان است، چه کسی باید کار کند، چند ساعت کار کنیم، در کجای شهر زندگی کنیم، چه ماشینی بخریم، آپارتمان داشته باشیم با چند اتاق و… پرسش هایی است که در همه ی خانواده ها مطرح می شود.

برای اینکه چارچوب بهتری برای مخارج زندگی داشته باشیم همیشه باید راه های صرفه جویی در پول خرج کردن را هم در نظر بگیریم تا برنامه ریزی که انجام می دهیم کامل تر بوده و مخارج غیر ضروری از آن حذف شود.

هنگامی که قصد خرید کالایی با قیمت بالاتر مثل لپ تاپ، ماشین و .. را دارید شاید در آن لحظه تنوع اجناس، شکل و خصوصیات ظاهری آن ها، کاربرد و … راجع به آن را بررسی نکنید ولی پس از مراجعه به فروشگاه ها با تنوع زیاد آن کالا مواجه شوید که این موضوع ممکن است تصمیم گیری شما را سخت تر کرده و مجبور به انتخابی عجولانه شوید که این موضوع در نهایت موجب پشیمانی تان می شود.

پس همیشه برای یک خرید بزرگ مثل ماشین، خانه، لوازم منزل، یا کامپیوتر، لپ تاپ و … باید یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده، داشته باشید و بودجه کافی را از چند وقت قبل برای آن آماده کنید.ما در ادامه به شما نکاتی را ارائه می دهیم که در خرید وسایل به خصوص لوازم گران قیمت، باید مدنظر قرار دهید.

۱- در نظر گرفتن بودجه مالی

اگر قصد خرید کالایی را دارید، با توجه به درآمد ماهانه ای که دارید و آنچه که می خواهید بخرید، یک برنامه ریزی صحیح و طولانی مدت داشته باشید.هر چه پول بیشتری بخواهید برای آن کالا بدهید، باید مدت زمان بیشتری را برای سرمایه گذاری آن در نظر بگیرید.پس ذهن و جیب تان را از قبل برای آن آماده کنید.


۲- بهترین انتخاب

بهتر است اگر هدف مهم تری دارید ، برای هزینه های اصلی تان، هزینه های غیر ضروری را کمتر کنید.همواره مدت زمانی را برای تحقیق و بررسی در ارتباط با کالایی که می خواهید بخرید اختصاص دهید ، برند ها و فروشگاه های مختلف را باهم مقایسه کرده و هیچ گاه به خاطر اصرار فروشنده در اولین مغازه خرید نکنید.همچنین بهترین زمان و بهترین مکان مناسب برای خرید اجناس مختلف را در نظر بگیرید مثلا بهترین زمان از سال برای خرید ماشین یا لوازم منزل و بهترین فروشگاه های تخفیف دار و اجناس با کیفیت و معتبر. از زمان های تخفیف و حراج های فصلی هم اطلاع قبلی داشته باشید.

۳- بهترین روش پرداخت

همیشه متناسب با جیب تان خرید کنید تا دچار مشکل نشوید.حتی با توان مالی محدود هم می توان بهترین گزینه را خرید. گاهی بهترین گزینه با توجه به درآمد شما پرداخت اقساطی و گاهی نقد، چک و یا همراه با وام است. هر بار هم که خریدی را انجام می دهید آن را یادداشت کنید حتی اگر هزینه ای را با چک و کارت اعتباری می پردازید با یادداشت کردن ارقام در آخر ماه به کسر پول دچار نمی شوید.

۴- نگهداری

اگر اجناسی را که خریداری کرده اید با ارزش هستند حتما برای نگهداری آن ها فکر بهتری بکنید. مثلا خرید ماشین یا خانه ، نیاز به مراقبت های بیشتر و بیمه دارد، حتما آن ها را بیمه کنید تا در طولانی مدت و در صورت اتفاقات ناگوار، سرمایه گذاری شما از بین نرود.

 

منبع: charechi.com

بازدید کلی 13 , بازدید امروز 1
راهنمای مراقبت از سرویس قابلمه
تماشا کنید: «بزن باران» موزیک ویدئوی جدید زانیار خسروی با ایهام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *