۱) متوجه باشید که چه مقدار پول خرج می کنید 
افراد بسیاری که به خرج کردن معتاد شده اند، دیگر متوجه نیستند که چه مقدار پول خرج می کنند. ابتدا دقت کنید که هر آیتمی که قصد خرید آن را دارید چه قیمتی دارد و برای خرید هر یک از آن ها باید چه مبلغی را پرداخت کنید، این امر می تواند به شما کمک کند که حساب پول های تان را داشته باید و ببینید آیا واقعا به تمام چیزهایی که می خواهید بخرید، احتیاج دارید یا خیر. به عنوان مثال یک شب که بیرون می روید، ببینید چقدر خرج می کنید. گاهی اوقات افراد آنقدر پول نوشیدنی و غذای دوستان خود را حساب می کنند که اصلا متوجه نمی شوند جیبشان خالی شده. این افراد زمانی که به خانه بر می گردند احساس می کنند که باید مقداری از اسکناس های شان را گم کرده باشند، غافل از این که تمام آن ها را خرج دوستان شان کرده اند. شاید چیز گرانی هم نخریده باشند و فقط هزینه ی چای، قهوه، و بستنی و. . . بچه ها را حساب کرده باشند اگر با دقت بیشتری به این نوع خرج کردن های خود نگاه کنید، می بینید که اصلا نیازی به خرید هیچ یک از آنها نبوده است.
۲) تصمیمات آنی برای خرج کردن نگیرید 
اگر شما جزء افرادی هستید که به طور آنی تصمیم می گیرند تا اجناس گران قیمتی را خریداری کنند، باید بر روی این خصوصیت اخلاقی خود تجدید نظر کنید. اگر چیزی را می بینید که واقعا خوشتان می آید و می خواهید آن را همان لحظه بخرید، یک لحظه صبر کنید، حداقل یک روز به خودتان وقت بدهید تا بیشتر روی خرید آن فکر کنید، شاید به این نتیجه رسیدید که اصلا به آن نیازی ندارید. اگر هم به آن احتیاج داشته باشید بر می گردید و آن را تهیه می کنید. با انجام این کار فرصت پیدا می کنید تا اجناس مشابهی که از کیفیت بالاتری برخوردار هستند را نیز پیدا کنید.
۳) به مکان هایی که به راحتی می توان پول خرج کرد نروید
اگر ما وقت زیادی را در مکان های خاصی صرف کنیم، خود به خود به سمت پول خرج کردن کشیده می شویم. این نوع پول خرج کردن ها صرفا احساسی هستند. بنابراین باید سعی کنید تا آنجایی که می توانید اطراف مغازه های مورد علاقه تان پرسه نزنید. به پارک و یا جایی بروید که وسوسه پول خرج کردن به پایین ترین میزان خود برسد.
۴) در زمان خرید اهداف خود را معین کنید 
پیش از اینکه به قصد خرید خانه را ترک کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که به آن احتیاج دارید تهیه کنید. این کار بیانگر آن است که شما تنها چیزهایی را می خرید که به آن احتیاج دارید و اجناس را تنها به این خاطر که «خوشم آمد» نمی خرید. هیچ گاه بدون تعیین اهداف خرید، پا به بازارهای خرید نگذارید.
۵) مایحتاج خود را اولویت بندی کنید 
پیش از این که جنسی را بخرید، ببینید ارزش آن چقدر است و تا چه حد به آن احتیاج دارید. اگر این کار را واقع بینانه انجام دهید، آن وقت متوجه می شوید که از هر ۱۰ آیتمی که یادداشت کرده اید، تنها به ۸ مورد آن نیاز داشتید. اگر برای این کار یک روز به خودتان مهلت بدهید، آن وقت زمانی که برای خرید بیرون می روید، تنها چیزهایی را تهیه می کنید که واقعا به آن نیاز دارید.
۶) از روی عادت پول خرج نکنید 
در اکثر موارد بیشتر ولخرجی های روزانه ما تنها از روی عادت شکل می گیرند. در بسیاری از مواقع این مخارج روزانه غیر ضروری به نظر می رسند. به عنوان مثال اگر هر روز صبح در مسیر خود به محل کار یک فنجان قهوه می خرید، چرا این پول را برای خرید یک قهوه ساز پس انداز نمی کنید و یا اگر هر روز ۲تا ۳ هزار تومان صرف نهار می کنید، به آن معنا نیست که مجبور هستید تا آخر عمر این کار را انجام دهید. از خانه نهار ببرید. کلیه آداب خرج کردن خود را مجددا ارزیابی کرده و ببینید که آیا انجام آن ها ضروری است یا خیر؟
۷) برای خود محدودیت های مالی محکم تعیین کنید 
اگر واقعا نمی توانید جلوی ولخرجی های بی مورد خود را بگیرید، بهتر است به صورت هفته ای، میزان محدودی پول به خودتان بدهید. این پول باید نقد باشد، چراکه کنترل و رسیدگی به آن راحت تر است. اگر یاد بگیرید که با ماهی ۲۰۰ هزارتومان مخارج روزمره خود را بگذرانید، برای پول هایتان ارزش بیشتری قائل می شوید و آداب صرفه جویی را به خوبی یاد می گیرید
منبع : charechi.com

بازدید کلی 7 , بازدید امروز 1
تماشا کنید: اولین آنونس رسمی فیلم Venom با بازی تام هاردی منتشر شد
روش پخت خورش لوبیا سبز

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *