موفقیت چیزی نیست که همیشه بشود در یک چشم برهم زدن به آن رسید. بعضی ها هرگز به موفقیت نمی رسند. بعضی مشاورین و مربیان خودشناسی، اغلب موفقیت را به یک کار توصیف می کنند، که درست مانند هر کاری، گاهی با اشکالات، شکست ها، اشتباهات و موارد این چنینی روبرو می شود. امروز ما با ۱۰ شخص معروف (و شاید بتوان گفت فوق العاده معروف) روبرو می شویم، که بارها به آن ها گفته بودند هرگز به مقصدشان نخواهند رسید. اشخاصی که قبل از رسیدن به مقصدشان در زندگی، شکست های بسیاری را تجربه کرده بودند. اما این اشخاص شخصیتی جهانی یافتند و امروز که به گذشته  شان نگاه می کنیم، درس صبر، پشتکار و شجاعت دنبال کردنِ رویاها را به ما می دهند. پس بیایید به داستان آن ها گوش کنیم:

 

۱. جی. کی. رولینگ، نویسنده مجموعه رمان های هری پاتر

نویسنده ای که به معرفی نیاز ندارد و امروزه از ملکه ی انگلستان هم ثروتمندتر است. رولینگ در حالی اولین رمان هری پاتر را با ماشین تحریر می نوشت که به تازگی طلاق گرفته بود، آهی در بساط نداشت، و مجبور بود فرزندش را به تنهایی بزرگ کند؛ اما او در دل، رویای ستاره شدن داشت. دوازده ویراستار داستانِ او را رد کردند، تا این که یک ویراستار مهربان دست نوشته ی او را قبول کرد و البته به او توصیه کرد به دنبال کار دیگری باشد؛ چرا که کتاب های کودکان، چندان فروش خوبی ندارند. در مقایسه با رولینگ، رمان «کری» استفان کینگ، تقریباً سی بار رد شد. از زندگی جی. کی . رولینگ چه درسی می گیریم؟ برای رسیدن به رویاهایت بجنگ. یک زمانی، بالاخره به حقیقت می پیوندند.

۲. والت دیزنی، بنیانگذار دیزنی

او در میان شکست خورده ها یک افسانه است. آن طور که شایعات می گویند، قبل از آن که بتواند کسی را برای سرمایه گذاری روی پروژه ی «دنیای دیزنی» متقاعد کند، ۳۰۲ بار پیشنهادش رد شده بود. شاید باور نکنید که والت از کار قبلی اش، به علّتِ فقدان تخیل کافی اخراج شده بود! او اکنون و برای همیشه، یکی از بزرگترین هنرمندان جهان است و میراث گرانب هایش، نسل به نسل به آیندگان منتقل می شود. دیزنی یک رویا در سر داشت؛ رویایی که اکنون همه ی ما از آن لذت می بریم. همانطور که او، برای ما آرزو کرده بود.

۳. آلبرت انیشتن، فیزیکدان و برنده جایزه نوبل

تا چهار سالگی اصلاً صحبت نمی کرد و از آنجایی که تا هفت سالگی حتی یک کلمه هم نمی خواند، مشکوک به معلولیت ذهنی بود. خب بالاخره چه شد؟ او امروز دانشمندی است که جهان را برای ما تغییر داده. بعضی وقت ها لازم نیست که شما یک کودک نابغه باشید تا در بزرگسالی هم یک نابغه شوید. شاید نبوغ قبل از آن که جهان را دربربگیرد، مدتی نیاز به آرامش دارد!

۴. استیون هاوکینگ، فیزیکدان نظری و کیهان شناس

بزرگترین موفقیت او چیست؟ زندگی! زندگی کردن برخلاف همه ی تناقض های موجود، هشدارها و پیش بینی های پزشکی، برخلاف طبیعت بدن انسان و برخلاف سرنوشت. قدرت اراده  ی او برای زندگی و نفس کشیدن، و آن چیزی که امروز هست، این مرد را به نمادی تبدیل می کند برای بیان جمله ی: «هیچ چیز غیرممکن نیست.» یکی از بزرگترین دانشمندان همه اعصار. اگر هاوکینگ تسلیم می شد و به ارگانیسم خود اجازه می داد شکستش دهد، ما امروز در این مرتبه ی علمی نبودیم.

۵. وینسنت ون گوگ، نقاش

در حالِ حاضر یکی از تقریباً هشتصد نقاشی او، ارزشی معادل ۳۵۰ میلیارد تومان دارد. متاسفانه این هنرمند بزرگ، فرصت این را نداشت که مزه ی موفقیت و شکوه را در مدت عمرش بچشد. زمانی که او هنوز زنده بود، تنها یک تابلو را به یک دوست فروخت. با بیماری، فقر، و انزوا دست وپنجه نرم کرد. البته از آنجایی که همه ما می خواهیم تا زمانی که می توانیم از موفقیت لذت ببریم، آن را به دست بیاوریم، ونگوگ نمونه ی چندان دلنشینی نیست، ولی او درس تسلیم ناپذیری به ما می دهد. وینسنت شاهکارهایش را امضا کرد و اتفاقاً همان نقاشی های امضا شده هستند که به گنج هایی جهانی بدل شدند.

۶. استیون اسپیلبرگ، فیلمساز

فکر می کنید این کارگردان معروف شکستی رو متحمل نشده؟ او می خواست فیلم سازی را یاد بگیرد. بنابراین برای دانشگاه فیلم کالیفرنیای جنوبی درخواست فرستاد. و البته رد شد. دوبار! آیا این مسئله او را متوقف کرد؟ آیا او را مجبور کرد که تسلیم شود و به دنبال شغلی در رستوران مرغ سوخاری کنتاکی برود؟ هرگز. برای یک مدرسه فیلم سازی دیگر درخواست فرستاد و حالا شما می توانید موفقیتش را ببینید.

۷. کلنل ساندرز، بنیانگذار KFC

صحبت از مرغ سوخاری کنتاکی شد… شما مرغ سوخاری دوست دارید. نه؟ او هم همین طور. در شصت و پنج سالگی، بعد از این که (بنابر قانون کشورش) یک چک صد دلاری تحت عنوان حمایت اجتماعی به او دادند، آقای ساندرز فکر کرد باید به جهان نشان دهد که او صدقه بگیر نیست. او می توانست راه دیگری را انتخاب کند اما تصمیم گرفت برای ایده اش بجنگد. ایده ی جدیدی برای پخت مرغ. گروه هدفش چه کسانی بودند؟ رستوران هایی که مرغ او را درست کنند، مشتری جذب کنند، بفروشند و درصدی هم به او بدهند. تعداد دفعات ردشدن؟ بیش از هزار بار در همه ی کشور! تنها یک بار، یک فرصت یافت. و همه ی آنچه بعد از آن اتفاق افتاد، ببشتر شبیه به افسانه بود.

۸. گروه بیتلز، گروه پرآوازه موسیقی

نامه ی ردی که آن ها از یک تهیه کننده دریافت کردند، به اندازه ی خود گروه معروف شد. در آن نامه، چیزی شبیه به این نوشته شده بود: «بیتلز، آینده ای در دنیای موسیقی ندارد.» اوممم… اما حالا میشه گفت آن ها به نوعی دنیای موسیقی را دوباره پایه گذاری کردند. بیتلز، میلیون ها نفر را با ضرب آهنگ، کاریزما و ترانه های شان که خون را در وجود طرفداران شان به قلیان در می آوردند، هیپنوتیزم کردند.

۹. مایکل جردن، بسکتبالیست اسطوره ای

درس مایکل به ما، ساده و زیباست. تو تیمِ بسکتبالِ دبیرستان قبولت نکردن؟ مشکلی نیست. بهترین و معروف ترین بازیکن بسکتبال همه ی اعصار شو. آسونِ. اینطور نیست؟

۱۰. توماس ادیسون، مخترع و مبدع

اگر ادیسون در یکی از ۹۹۹۹ بار تلاشش برای ساخت لامپ تسلیم می شد، امروز زندگی ما چگونه بود؟ شاید تیره تر! اما این مخترع بزرگ دنیای ما نایستاد، نامید نشد، کارش را ترک نکرد. او مطمئناً به این لیست تعلق دارد، چرا که یکی از آن افراد ثابت قدمی است که ثابت می کنند موفقیت تنها یک فرآیند و یا نردبانی برای بالارفتن نیست، بلکه چیزی است که با صبر و پشتکار به دست می آید.

 

منبع: charechi.com

 

بازدید کلی 23 , بازدید امروز 1
تماشا کنید: اولین مصاحبه تلویزیونی لئوناردو دی کاپریو در ۱۶ سالگی
مدلهای عجیب و غریب آرایش/ تصاویر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *