روانشناسان عقیده دارند که کودکان با روندی مشابه با روبات ها کلمات را آموخته و به زبان می آورند.
به گزارش ساینس دیلی مطالعات اخیر نشان می دهند شناخت سریع کودکان از محیط پیرامون خود، بیشتر به یادگیری به جای تفکر آگاهانه متکی است.
طی تحقیقات دکتر کتی تومی (Katie Twomey) از دانشگاه لنکستر، دکتر جسیکا هرست (Jessica Horst) از دانشگاه ساسکس، دکتر آنتونی مورس(Anthony Morse) به همراه پروفسور آنجلو کانجلوسی (Angelo Cangelosi) از پلیموت در باره چگونگی زبان آموزی درکودکان برای اولین بار، از روباتی شبیه انسان استفاده شد .
این روبات که ی کیوب (iCub) نام دارد برای انجام رفتاری مشابه به یک کودک سه ساله طراحی وبرنامه ریزی شده است.
آنها برای این برنامه ریزی، از نرم افزاری استفاده کردند که روبات را قادر می سازد تا با استفاده از یک میکروفون کلمات را شنیده و از طریق دوربین هایی که کارایی چشم انسان را دارند، اجسام مربوط به کلمات را درک کند.
با توجه به نتایج تحقیقات آنها مشخص شد که کودکی 2 ساله می تواند با روشی کاملا مشابه به یک روبات و بر مبنای کلماتی که معانی آنها از پیش درک کرده کلمات جدید را فرا بگیرد.
استراتژی مشترک میان روبات و کودک نوپا که «انحصار متقابل» (Mutual Exclusivity) نام دارد برپایه یادگیری ارتباط میان کلمات و اشیا است.
نکته جالب و مورد توجه تحقیقات انجام شده، رفتار و متد کاملا مشابه کودک به روبات بود که همین امر کمک بسیاری به روانشناسان برای درک رفتار کودکان و دانشمندان برای شناخت و طراحی روبات ها در آینده می کند.

بازدید کلی 17 , بازدید امروز 1
جایزه ای جدید برای رونی
نسل هفتم بی.ام.دابلیو خوش ذوق تر از قبل به میدان آمد

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *